Infolinia 24h  Telefon 500 85 20 06

AHC
Tlenoterapia i Opieka Domowa

Utworzono: czwartek, 19 listopada 2020

https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/wywiady/251635,pulsoksymetr-koncentrator-tlenu-jak-sobie-pomoc

 

Ile razy dziennie mierzyć saturację? Jaki wynik wymaga wezwania pomocy medycznej? Czy koncentrator tlenu jest dobrym wsparciem dla chorego na COVID-19? – na pytania odpowiada pulmonolog, dr hab. n. med. Filip Mejza.

 

Dr. Artykuł - Pulsoksymetr i Koncentrator
Dr hab. n. med. Filip Mejza. Fot. MP
 

Ewa Stanek-Misiąg: Jak prawidłowo korzystać z pulsoksymetru?

dr hab. Filip Mejza: Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne, które emitując fale świetlne o określonej długości, mierzy odsetek hemoglobiny związanej z tlenem. Odsetek ten informuje o zawartości tlenu we krwi. Żeby pomiar był możliwy, światło musi się przedostać do krwi. Barierą nie do pokonania jest ciemny lakier do paznokci. Jeśli ktoś ma pomalowane paznokcie, to pomiar będzie niewiarygodny.
Ważne jest, aby dokonywać pomiaru w spoczynku. To znaczy, że nie należy ruszać palcem, na który założony jest aparat i nie można w trakcie pomiaru chodzić. Trzeba usiąść albo się położyć.
Nie ma znaczenia, na który palec zakłada się pulsoksymetr.
Pomiar pojawia się szybko, zachęcałbym jednak, żeby dla pewności poczekać z pulsoksymetrem na palcu minutę-dwie. Na początku wartości mogą być nieadekwatne (zwykle zaniżone).

Jak interpretować wskazania pulsoksymetru?

Wartości prawidłowe to co najmniej 95% (co najmniej 94% u osób w wieku >70 lat). Wartość poniżej 90% jest alarmująca i wymaga pilnego kontaktu z lekarzem/wezwania pogotowia. Przy wskazaniach pomiędzy 92% a 94% należy powtórzyć pomiar (najlepiej potrzymać pulsoksymetr dłużej na palcu). Jeżeli wynik się nie poprawia, również należy go uznać za nieprawidłowy i skontaktować się z lekarzem.
Pulsoksymetr mierzy też tętno. Powodem do niepokoju jest tętno powyżej 100 uderzeń na minutę w spoczynku. Trzeba pamiętać, że podczas gorączki tętno jest przyspieszone.
Zachęcam do obserwowania siebie, nie tylko urządzenia. Jeśli chory jest w stanie wypowiedzieć długie zdanie bez przerwy dla nabrania powietrza, to jest to dobry znak. Jeśli natomiast musi kilka razy przerywać zdanie, ponieważ brakuje mu tchu, to znaczy, że jest źle, cokolwiek by pokazywał pulsoksymetr. Jeżeli pacjent ma duszność tak nasiloną, że utrudnia mu mówienie lub bliscy chorego widzą, że kontakt z nim zaczyna być utrudniony (podsypią lub traci przytomność), jest to wskazanie do pilnego wezwania pogotowia!

Z jaką częstotliwością dokonywać pomiarów pulsoksymetrem?

Chory na COVID-19 powinien dokonać pomiaru zawsze, gdy zaczyna odczuwać duszność. Jeżeli pacjent nie ma duszności, ale chciałby się monitorować, rozsądne wydaje się powtarzanie pomiaru raz, dwa razy dziennie.

Czym się kierować w wyborze pulsoksymetru, czy niska cena może sugerować złą jakość?

Wybierałbym urządzenie, które ma certyfikat.

Jak korzystać w domu z koncentratora tlenu?

Po pierwsze należy się zastanowić czy w ogóle z niego korzystać? Osoba, która wymaga tlenoterapii z powodu COVID-19 powinna się znaleźć w szpitalu. Trzeba to podkreślić – leczenie w domu może się wiązać z ryzykiem i nie powinno być decyzją, którą chory podejmuje samodzielnie. Jeżeli jednak doszłoby do sytuacji, w której pacjent wymagający tlenoterapii nie mógłby się dostać do szpitala (trudno dziś – rozmawiamy 10.11.20 – przewidzieć dalszy rozwój pandemii), wówczas rzeczywiście koncentrator tlenu byłby przydatny.
To na pewno dużo większy wydatek niż pulsoksymetr (ceny zaczynają się od ok. 2 tys. zł). Maksymalny przepływ z koncentratora to 4–5 litrów na minutę, co wystarczy, żeby przynieść ulgę choremu i poprawić utlenowanie krwi, ale tylko na wstępnym etapie niewydolności oddechowej w przebiegu COVID-19. Tlen powinniśmy podać choremu, który ma saturację zmniejszoną poniżej 94–95%, dostosowując przepływ tlenu tak, by mierzona pulsoksymetrem saturacja wynosiła około 94%. Dopóki więc jesteśmy w stanie z pomocą koncentratora utrzymać saturację powyżej 90%, to dobrze, jeśli jednak niewydolność oddechowa będzie się nasilała, a wiadomo, że COVID-19 miewa dynamiczny charakter, to naprawdę lepiej, żeby chory poddawany był tlenoterapii w szpitalu. W razie nagłego pogorszenia będzie pod profesjonalną opieką.

Czy koncentratorem tlenu można sobie pomóc „na zapas”?

Nie ma to najmniejszego sensu. Z koncentratora należy korzystać tylko wtedy, gdy potwierdzono COVID-19, występuje duszność, a saturacja jest poniżej normy.

Lepiej korzystać z maski, czy z wąsów tlenowych?

Nie ma to większego znaczenia.

Jaki przepływ tlenu ustawić?

Zacząłbym od większych wartości, żeby chory poczuł ulgę, a następnie zmniejszał do poziomu, który wystarcza do utrzymania saturacji około 94%.

Po jakim czasie poprawi się saturacja?

Już chwilę po podaniu tlenu chory powinien czuć się lepiej. Saturacja też powinna się poprawić po kilku minutach.

Rozmawiała Ewa Stanek-Misiąg

Dr hab. n. med. Filip Mejza – pulmonolog, adiunkt w II Katedrze Chorób Wewnętrznych UJ CM, redaktor naczelny serwisu pulmonologia MP.

Utworzono: poniedziałek, 19 października 2020

Pulsoksymetr napalcowy

  • Co to jest pulsoksymetr i jak działa?

Pulsoksymetr to niewielkie, elektroniczne urządzenie medyczne służące do pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli saturacji (SpO2). Aparat daje możliwość sprawdzenia podstawowych parametrów życiowych – poza saturacją, mierzy również tętno. Pomiar jest nieinwazyjny (następuje przez skórę) i bezbolesny.

  • Jak działa pulsoksymetr?

Działanie pulsoksymetru polega na ocenie objętości utlenowanej hemoglobiny we krwi. Urządzenie składa się ze źródła światła oraz czujnika sprawdzającego stopień pochłaniania wiązki świetlnej. W związku z tym, że utlenowana hemoglobina wykazuje odmienną zdolność absorpcji światła niż nieutlenowana, aparat jest w stanie ocenić wartość saturacji.

Wynik badania wyrażany jest procentowo. Przykładowo wynik SpO2 96% oznacza, że w chwili badania 96% hemoglobiny przenosi tlen do tkanek badanego.

  • Jakie są normy saturacji?

Norma saturacji u osoby zdrowej oscyluje na poziomie 95-99%. Wartości te są nieco niższe u osób starszych (wynik prawidłowy mieści w granicy to 93-95%), a także u palących. Chorzy w trakcie tlenoterapii mogą mieć saturację na poziomie 100%.

Jeżeli saturacja jest niższa niż 90%, mamy do czynienia z niedotlenieniem organizmu. Niska saturacja to zagrożenia zdrowia i życia, dlatego wymaga pilnej interwencji medycznej.

  • Kiedy należy używać urządzenia do mierzenia saturacji?

Pulsyksometria pozwala na ocenę stanu chorego z podejrzeniem chorób układu oddechowego, przebiegających z objawami niewydolności oddechowej (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc) oraz niedotlenienia organizmu. Badanie powinno zostać zlecone osobom, u których obserwuje się zaburzenia oddychania.

Saturacja kontrolowana jest również u pacjentów operowanych w znieczuleniu ogólnym, a także po zakończonym zabiegu w celu monitorowania ich stanu. Badanie konieczne jest ponadto u wcześniaków i niemowląt z niską masą urodzeniową.

U osób zawodowo uprawiających sporty, zwłaszcza wysokościowe, badanie pozwala ocenić wydolność organizmu. Regularne pomiary saturacji wykonują, np. alpiniści, lotnicy czy skoczkowie spadochronowi.

Utworzono: wtorek, 15 maja 2018

W dniach 9-11 maja 2018 roku Nasza firma z wielką przyjemnością wzięła udział w 28. Konferencji Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran – EWMA 2018 w Krakowie. AHC w współpracy z zagraniczną firmą AOTI, zaprezentowało innowacyjną metodę Miejscowej Terapii Tlenem (TWO2) leczenia ran przewlekłych za pomocą Przenośnej komory hiperbarycznej. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem aż do ostatniego dnia targów. Mamy nadzieję na rozpowszechnienie się nowej metody, ponieważ jest to nadzieja dla osób, którym nie pomogło rutynowe leczenie.

Utworzono: piątek, 22 grudnia 2017

W świątecznej atmosferze w NZOZ AHC Tlenoterapii tradycyjnie odbyło się Spotkanie Wigilijne z uczestnictwem naszych ukochanych pacjentów objętych Domowym Leczeniem Tlenem :) W udekorowanej świątecznie sali wraz z zaproszonymi gośćmi spędziliśy ten dzień w wyjątkowej, ciepłej i miłej atmosferze. Było więc wszystko, czego potrzeba: opłatek, kolędy, potrawy wigilijne :) 

Pacjenci razem z personelem AHC- Tlenotarapia wspólnie złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem przy pięknych polskich kolędach :) 

Były to chwile pełne magii, uroku i radości.

 

Nadchodząca Wigilia to nie tylko okres radości, ale również zadumy nad tym, co minęło i nad tym, co nas czeka.

Tak więc dużo optymizmu i wiary w pogodne jutro...

Aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność.

Najserdeczniejsze życzenia, szczęśliwych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów 

życzy

Zespół Domowego Leczenia Tlenem "AHC"

 

Zapraszamy do galerii zdjęć :)

 

Utworzono: środa, 29 listopada 2017

W dniu 26 listopada 2017 roku Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „AHC" Tlenoterapia zorganizował obchody Światowego Dnia POChP na terenie Łódzkiej Manufaktury.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego – Pana Witolda Stępnia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Inwestycje Medyczne Łódzkiego.
W ramach tego dnia przez lekarzy i technika elektroradiologii przeprowadzone zostały bezpłatne badania: spirometryczne, oxymetryczne oraz pomiar ciśnienia. Zaoferowaliśmy również konsultację lekarską specjalistów pulmonologów.

Utworzono: poniedziałek, 05 czerwca 2017

4 czerwca 2017 r. NZOZ AHC Tlenoterapia wzięła udział w pikniku z okazji Powitania Lata w Starowej Górze. Skorzystaliśmy z zaproszenia Pani Ani Wielgosz - organizatorki pikniku. 

 Wśród osób biorących udział w imprezie, wzbudziliśmy ogromne zainteresowanie naszą obecnością i tlenoterapią domową. Wiele osób skorzystało z naszych porad, włącznie z pomiarem tlenu w organizmie.

Utworzono: poniedziałek, 29 maja 2017

W dniu 25 maja 2017r. odbyło się wiosenne Spotkanie Akademii Oddechu z naszymi pacjentami chorymi na POChP. Przybyli także nowi pacjenci, którzy chętnie zapoznali się z tematami organizowanych spotkań :)