Pulsoksymetr, koncentrator tlenu. Jak sobie pomóc?

Na pytania odpowiada lekarz specjalista pulmonolog dr Kamilla Skrzycka-Kiełbik

Jak prawidłowo korzystać z pulsoksymetru?

Pomiar należy dokonać w spoczynku, nie należy ruszać palcem, na który założony jest aparat i nie można w trakcie pomiaru chodzić. Nie ma znaczenia, na który palec zakłada się pulsoksymetr. Ważne jest aby pomiar był wiarygodny, dlatego w tym celu należy dla pewności poczekać z urządzeniem na palcu minutę lub dwie. Na początku wartości mogą być zaniżone. Należy również podkreślić, że lakier na paznokciach lub tipsy mogą spowodować zakłócenie odczytu.

Jak interpretować wskazania pulsoksymetru?

Prawidłowe wartości to co najmniej 95% a w przypadku pacjentów w podeszłym wieku ( zwłaszcza u pacjentów po 70-tym roku życia ) wartości te są nieco niższe i kształtują się na poziomie 93%-94%. Wartości poniżej 90% są niepokojące i mogą ostrzegać przed hipoksemią czyli niedotlenieniem oraz wymagać pilnego skontaktowania się z lekarzem bądź wezwania pogotowia. Pulsoksymetr mierzy również puls czyli częstotliwość bicia serca, które powyżej 100 uderzeń na minutę w spoczynku powinno być powodem do niepokoju.

Z jaką częstotliwością dokonywać pomiarów pulsoksymetrem?

W przypadku pacjenta chorego na COVID-19 pomiar powinien być dokonywany zawsze wtedy, kiedy pacjent zaczyna odczuwać duszność. Jeżeli duszność nie występuje, ale pacjent chciałby się kontrolować , dobrze by było aby częstotliwość pomiaru wynosiła raz lub dwa razy dziennie.

Jak korzystać w domu z koncentratora tlenu w przypadku zachorowania na COVID-19?

Należy zaznaczyć, że decyzja o tlenoterapii w warunkach domowych, nie powinna być podejmowana samodzielnie przez chorego na COVID-19 ponieważ może ona wiązać się z ryzykiem. Natomiast, jeśli pacjent wymagający tlenoterapii znalazłby się w sytuacji, w której nie mógłby dostać się do szpitala, wówczas koncentrator tlenu rzeczywiście byłby niezbędny. Najczęściej spotykane koncentratory tlenu mają maksymalny przepływ 4-5 litrów na minutę, co wystarczy, na wstępnym etapie niewydolności oddechowej w przebiegu COVID-19, aby poprawić utlenienie krwi. Jeżeli nie jesteśmy wstanie utrzymywać saturacji na poziomie powyżej 90% i niewydolność oddechowa będzie się nasilała, to lepiej aby chory poddał się tlenoterapii w warunkach szpitalnych, gdzie będzie pod profesjonalną opieką w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

Po jakim czasie poprawi się saturacja?

Już chwilę po podaniu tlenu chory powinien czuć się lepiej. Saturacja też powinna się poprawić po kilku minutach.

NZOZ „AHC" zajmuje się zapewnieniem pacjentom kompleksowych usług medycznych w zakresie Świadczenia Tlenoterapii i Opieki Domowej zgodnych ze standardem NFZ.. Naszą specjalnością jest tlenoterapia w warunkach domowych, ale działamy również w obszarze Wentylacji Mechanicznej oraz Opieki Pielęgniarskiej realizowanych w domu pacjenta.

Advanced Homecare Company Sp. z o.o.

ul. Okólna 181 
91-520 Łódź

NIP: 7262651713
REGON: 101577299
KRS: 0000454612

Kontakt

infolinia*: (+48) 500 85 20 06,
tel.: (+48) 42  617 74 43
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

* - Opłaty za połączenia zgodnie z cennikiem operatora

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone Advanced Homecare Company Sp. z o.o.